Salisbury

W Salisbury znaleźliśmy się tak dużym przypadkiem, że nie będę tego opisywał 😉 Samo miasteczko, trzeba przyznać, ma jakiś swój urok. W okolicy znajduje się parę znanych atrakcji. Kilkanaście kilometrów od Salisbury znajduje się Stonehenge, na które możemy złapać wycieczkę z przystanków autobusowych w mieście. W odległości spacerowej od centrum znajduje się Old Sarum – ruiny twierdzy i osady, założonych jeszcze przez Rzymian. W samym zaś centrum miasta znajduje się katedra, będąca arcydziełem brytyjskiej architektury.

Trzeba przyznać, że jak na miasto, które posiada wszystko czego potrzeba w XXI wieku, centrum Salisbury zachowało wiele z klimatu starego angielskiego miasta. Stare budynki, targ z ciekawymi, często lokalnymi wyrobami, czy puby, z których najstarszy, Haunch of Venison, działa od 1320 roku i gościł budowniczych wierzy katedralnej. Od czasu do czasu można trafić na różne lokalne eventy: jarmarki, koncerty, parady, czy turnieje rycerskie.

WP_20150815_002.jpg

Najbardziej znaną atrakcją Salisbury jest katedra. Robi na prawdę ogromne wrażenie. Otoczona polami zieleni znajduje się w samym centrum miasta. Licząca 123 metry wieża jest najwyższą wieżą kościelną w Wielkiej Brytanii, a przez długi czas była jej najwyższym punktem. Główna część katedry została ukończona w 1238 roku, w rekordowym wtedy czasie 38 lat. Została w całości utrzymana w jednym stylu. W jej wnętrzach znajduje się komnata w której możemy podziwiać wystawioną jedną z 4 oryginalnych kopii Magna Carty – Wielkiej Karty Swobód. Pochodzący z 1215 roku egzemplarz jest najlepiej zachowaną z wszystkich dostępnych, oryginalnych kopii.
b0541-dsc07976
Kiedy już odwiedziliśmy katedrę i wszystkie puby na rynku, można wybrać się na spacer (lub złapać autobus, jeśli ktoś obawia się 2-3 kilometrowego spaceru w jedną stronę) na Old Sarum. Same ruiny pozwalają sobie wyobrazić starą osadę (polecam zobaczyć sobie również model rekonstrukcyjny osady), jednak faktycznych murów jest niewiele. Większość ruin to ślady w ziemi. Nie zmienia to faktu, że jak to twierdza, została wzniesiona na wzgórzu. Rozciąga się z niego przyjemny widok na okoliczne łąki, panoramę Salisbury i lądowisko Old Sarum. Wielbiciele mocnych wrażeń mogą wybrać się tam na skoki spadochronowe.

df2fe-wp_20150730_003

Na Stonehenge osobiście nie wybraliśmy się. Może to zabrzmi dziwnie, ale nie paliło nam się wydawać niemałych pieniędzy za zobaczenie kręgu z kamieni 😉
Na koniec krótki filmik nakręcony w Salisbury. Został nakręcony w trakcie próbowania kamerki Yi, nic specjalnie ambitnego 😉 Lekkie pływanie tła, które czasem widać to efekt redukcji drgań z edytora youtube. Nie musisz się martwić, że za dużo wypiłeś 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: